Mobilne panele fotowoltaiczne - nadchodzi nowa era rowerów?

 rower z panelem solarnymHolandia to kraj o wysoko rozwiniętej kulturze rowerowej, dlatego też holenderska firma Solar Application Lab postanowiła połączyć zapotrzebowanie rynku na nowoczesny sprzęt i ekologiczne rozwiązania transportu i przedstawia prototyp elektronicznego S-roweru, który wykorzystuje do napędu energię słoneczną. 

 Przedsiębiorstwo zostało założone w lipcu 2014 roku przez Marc’a Peters’a, którego pasją jest szukanie innowacyjnych rozwiązań dla systemów energii odnawialnej. Jego pomysłem było stworzenie prototypu elektronicznego roweru, który wykorzystuje opatentowany przez firmę inwerter, dzięki któremu energia elektryczna ze Słońca produkowana jest nawet w niekorzystnych warunkach. Rower wyglądem nie różni się od standardowych elektronicznych rowerów. Na przednim kole jednak zainstalowane są niewielkie moduły fotowoltaiczne, które produkują energię wystarczającą do jazdy podczas całego dnia. 60 mini modułów zapewnia użytkownikowi od 35 do 40Wh energii na godzinę (pochodzącej nawet z zachmurzonego nieba), która następnie zasila silnik elektryczny.

 Pierwszy prototyp został zaprojektowany przy użyciu paneli monokrystalicznych, jednak w celu ulepszenia konstrukcji firma współpracuje z Uniwersytetem Technologicznym w Delf, by wykorzystywać panele zbudowane z amorficznego krzemu. Wynalazcy roweru mają nadzieję, że ta nowsza technologia będzie gotowa już w przeciągu 12 miesięcy. 

 W celu uzyskania jak najlepszej pracy każdego z poszczególnych ogniw technologia S-roweru opiera się na wykorzystaniu opatentowanych nano-inwerterów. Zapewnia ona wysoką wydajność i stabilną produkcję prądu, nawet przy częściowo zasłoniętej powierzchni panelu lub zmiennych warunkach nasłonecznienia. Solar Application Lab planuje nawiązać współpracę z firmami z przemysłu rowerowego (producentom rowerów zostanie więc udostępniony patent wdrażający ich w wytwarzanie nano-inwerterów).

 „Nie mogliśmy pracować z istniejącymi mikro-falownikami z branży fotowoltaicznej, ponieważ byłby one przesadą dla naszej aplikacji. Więc musieliśmy zbudować własną architekturę z odrębnych elementów”, wyjaśnił Peters. W przypadku niewielkich instalacji PV nano-inwertery mają przewagę nad mikro-inwerterami, ponieważ gdy panel jest częściowo zacieniony nie następuje nieproporcjonalnie duży spadek produkcji prądu. Opatentowany nano-inwerter może pracować z każdym rodzajem ogniwa fotowoltaicznego w dowolnej konfiguracji. Jak wspomina Marc Peters, założyciel i główny zarządca firmy, rower jest tylko pojazdem powstałym dla nowego inwertera. Na potrzeby projektu firma zaopatrzyła system w odpowiednie układy scalone, oparte na technologii ASIC, które współpracują z ogniwem na określonych parametrach.

Energia produkowana podczas jazdy na rowerze jest od razu wykorzystywana na potrzeby użytkownika. Jednak możliwa jest również produkcja energii gdy rower nie jest w użyciu. Wtedy wyprodukowany nadmiar energii jest bezpośrednio przesyłany do inteligentnej miejskiej sieci. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej dopływającej do modułów. 

 Słoneczny S-bike ma na celu pobudzenie rynku rowerów elektrycznych. Producenci są dobrej myśli, mając nadzieję na duże zainteresowanie ze strony klientów. Zakup wielu takich rowerów doprowadzi do  wzrost budżetu firmy, a uzyskane fundusze mogą przeznaczyć na zamianę obecnie występującego w projekcie inwertera IP na taki, który składa się z samego krzemu.  Nano-falownik wyprodukowany w całości z krzemu pozwoliłby na wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych składających się z modułów różnej wielkości.

 Solar Application Lab otrzymała około 250 tysięcy euro dofinansowania. Jest w trakcie tworzenia programu posiadającego kapitał 1,2 miliona euro zajmującego się współpracą z nieujawnionymi firmami chętnymi do współtworzenia komercyjnego produktu. Peters zaznacza, że poszukiwani inwestorzy nie koniecznie muszą być związani z branżą rowerową oraz ma nadzieję, że wartość aplikacji wzrośnie w ciągu dwóch lat o ok. 500 000 euro. Producenci roweru planują wprowadzić na rynek dwie lub trzy wersje pojazdu, które mają pokryć zapotrzebowanie na produkt w 80-90%.  Prototyp roweru spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony producentów.  

 Słoneczny rower nie jest jedyną koncepcją Peters’a. Założyciel Solar Application Lab wpadł na pomysł zaprojektowania mobilnych paneli fotowoltaicznych, których umiejscowienie można bezproblemowo zmieniać  i mogą być zamontowane np. na ścianie budynku.

 Planowana jest kampania społeczna, zachęcająca zainteresowanych i przyszłych użytkowników do finansowania projektu. Kampania ma również za zadanie mobilizację menadżerów firm, których celem jest wdrażanie innowacyjnych inteligentnych systemów promujących zieloną energię

źródło: globenergia.pl

finanser logo zakupy na raty